Aktualności, sprawozdania, informacje.

Pożegnanie Prezesa

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 23 marca br. odszedł na Wieczną Wartę płk Mieczysław MIKRUT – Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym, zasłużony żołnierz WP, prawy, szlachetny człowiek.

Pracą Zarządu Fundacji kierował 18 lat.

W uroczystości pogrzebowej, która odbyła się 2 kwietnia na Cmentarzu Powązkowskim (dawny Wojskowy) uczestniczyli przyjaciele i koledzy Zmarłego z Prezesem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk. Markiem Bielcem oraz Prezesem Rady Fundacji płk dr Czesławem Marmurą.

Nad urną z prochami Zmarłego pochyliło się pięć sztandarów związkowych i wojskowych organizacji stowarzyszeniowych.

Mieczysław MIKRUT

Drogi Prezesie – żegnaj!

Zmiany w Zarządzie Fundacji

2 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Zarządu Fundacji, na którym podjęto dwie uchwały.

 W uznaniu zasług i codziennego trudu włożonego w działalność społeczną na rzecz Fundacji oraz wieloletnie kierowanie pracą jej Zarządu nadano płk. Mieczysławowi MIKRUTOWI pośmiertnie tytuł
Honorowego Prezesa Fundacji Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym.

 Zarząd dokonał zmian osobowych na pełnionych funkcjach. Prezesem Zarządu Fundacji wybrano płk. Ryszarda MALUTĘ. Sekretarzem Zarządu został ppłk Marian NOWAKOWSKI.

Wsparli nas odpisem 1%

  Z odpisu 1% od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r. uzyskaliśmy ok. 61 tys. zł. Wsparło nas 1765 podatników. Około 15% tej liczby stanowią członkowie Związku. To niewiele – jesteśmy rozczarowani. Dziesięć lat wcześniej odpisu dokonało 6145 osób. Zebraliśmy wówczas 340 tys. zł. Najwyższy odpis indywidualny ubiegły roku wyniósł 710 zł., najniższy (małżeński) 1,70 zł., zaś średni 34,58 zł. Dominowały odpisy indywidualne. Ok. jednej czwartej stanowili podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem.

Czytaj więcej: Wsparli nas odpisem 1%

Brawo członkowie Klubu!

Z darowizn Fundacja otrzymuje rocznie ok. 13-16 tys. zł. Na tę kwotę składają się głównie wpłaty pochodzące od osób fizycznych. Kilka wpłat rocznie od osób prawnych (ZW/ZR, koła) to zdecydowanie za mało.

Do wskazanej puli najwięcej w 2018 r. dorzucił niewielki, kilkunastoosobowy Klub Dziennikarzy i Wydawców z Warszawy. Dzięki temu konto pomocowe Fundacji wzbogaciło się prawie o 4 tys. złotych.

Czytaj więcej: Brawo członkowie Klubu!

Sypnęli kasą!

Ofiarność nie jest najmocniejszą stroną naszego środowiska. Mimo rozlicznych wątpliwości i zahamowań w 2018 r. wpłynęło do Fundacji prawie 14 tysięcy złotych (224 wpłaty). Była to m.in. odpowiedź na naszą akcję Wpłata dla Brata, która powoli przebija się przez barierę niemocy. Uważamy, że możliwości rozwoju i krzepnięcia tej idei w lokalnych środowiskach emerytów i rencistów wojskowych są bardzo duże. Każdego roku staramy się prezentować nazwiska darczyńców. Wszyscy Państwo zasługujecie na szacunek i uznanie.

Czytaj więcej: Sypnęli kasą!